Destek Hattı 0 212 565 25 26

Sık Sorulan Sorular (FAQ)

Bu sayfada, güvenlik sistemleri ve bilişim sektörüne dair, kritik olarak gördüğümüz bazı sık sorulan soruları kısa kısa cevaplandırmaya çalışıyoruz.

 • AHD Kamera nedir, ne demek ?
  Açılımı Analog High Definition (Analog Yüksek Çözünürlük) olan, anten kablosu olarak bildiğimiz koaksiyel kablo üzerinden yüksek çözünürlükte video sinyallerini iletebilen sistemlerdir. Ülkemizde, 2015 yılından başlayarak yaygınlık göstermiştir. Son 6 yıldır eski TV Line değerlere sahip, düşük çözünürlükteki güvenlik kameralarının yerini almaya başlamıştır. Sık sorulan sorular arasında yerini alan AHD kameralar, ...
 • Alarm sistemi kablolu mu kablosuz mu olmalıdır ?
  Tüketici ile çok yakın bir soru. Mekanın kablolama tesisatı zor ya da mümkün değil gibi görünüyorsa, tercihiniz kablosuz olabilir. Şimdiki bataryaların kullanıma göre değişen, 1 ile 1.5 yıl kullanım süresi olduğunu da düşündüğümüzde kablosuz seçenek ağır basabilir.
 • Bina güvenlik sistemleri nelerdir?
  Bina araç ve insanların giriş yaptığı yerden, binaların güvenlik sistemleri başlar. Otopark, bariyer ve plaka okuma, tanıma sistemi ve güvenlik kameraları olmalı. Bina çevre güvenlik kameraları ve ana giriş, görüntülü diafon sistemi kurulmalıdır. Gerektiğinde çevre sınır hatlarında Bim Dedektörler de kullanılabilir.
 • NVR nedir ?
  NVR (Network Video Recorder) Ağ Video Kaydı. IP kameraların kayıt ve canlı izleme yapabildiği, cihazlardır. Görüntülerinin işlenerek, istenen senaryolara yazılımı kabiliyetince izin verildiği, gelen kamera görüntüsünün depolanması ve kontrol edilebilmesi için güvenlik sistemlerinde gerekliliği bulunur. NVR cihazına bağlı güvenlik kameraları da aynı şekilde ağ cihazlarıdır. Ağ içinde bir kayıt cihazı ...
 • Elektrik kesildiğinde alarm çalışır mı ?
  Evet, çalışır. Eğer alarm paneli içinde ve dışarda bulunan harici siren içinde bulunan aküler ya da bataryalar kullanım ömrünü yitirmedi ise hırsız alarm sistemi elektrik kesildiğinde de çalışmasını sürdürür. Akü ve batarya sağlık durumuna göre, ne kadar uzun bir zaman çalışacağı değişkenlik gösterebilir.
 • Kamera sistemi kayıtlarını nereye depolar ?
  DVR (Digital Video Recorder) ya da NVR (Network Video Recorder) kayıt cihazları içinde yuvası bulunan, 7 gün 24 saat esaslı hareket eden depolama aygıtı (Harddisk) üzerine kayıt yapar. Gelişen teknoloji ile bulut (Cloud) üzerine de kayıt yapabilen yazılım fonksiyonları da mevcuttur. Google Drive, Dropbox, MS One Drive, Yandex Disk gibi ...
 • İnternet olmadan kameralar kayıt yapar mı?
  Evet yapar. Yalnız, güvenlik kameralarının bağlı olduğu bir işleyici (processor) niteliğinde kamera kayıt cihazı (DVR, NVR) ve cihazın da içeriğinde, depolayıcı (harddisk) bulunmalıdır. İnternet olmadığında kameraları uzaktan cep telefonu uygulaması, tablet ya da bilgisayar üzerinden izleyemezsiniz. Nedeni ise cihaz çevrim içi (online), olmamasından ileri gelir.
 • CCTV güvenlik sistemi nedir?
  CCTV (Closed Circuit Tele Vision) kapalı devre izlenen görüntü sistemleridir. Neden mi kapalı ? Çünkü TV kanallarında yayınlanan programlar gibi herkese açık değildir. Kapalıdır ve sadece ev ya da iş yeri sahibine özeldir. CCTV izlenen sistemler, kendi lokalinde ses ve görüntü kaydını yapabilen sistemlerin, genel kısaltması olarak da düşünülebilir.
 • DVR nedir ?
  DVR (Digital Video Recorder) cihazlar piyasada analog şeklinde tabir edilebilir. Kafanız, karışmasın. Ağ tabanlı kameralar ile hareket edemez. Analog koaksiyel bağlantılı kameraları desteklerler. Tüm kameraların, buluştuğu cihaz olarak düşünebilirsiniz. Kameralardan gelen görüntü verisi canlı ya da geçmiş kayıt olarak DVR’den izlenir. Son yıllarda oldukça geliştirilen DVR cihazları hızı ve desteklediği ...
 • Elektrik kesilince alarm çalıyor
  Elektrik gidince, alarm neden öter ? Elektrik kesilince alarm çalıyor ise bunun anlamı, akü ve bataryaların bitmiş olduğuna delalettir. Her yıl, alarm kutusu yani paneli ve dışardaki harici sireninizin içinde bulunan akülerinin değiştirilmesi gerekiyor. Maalesef ülkemizde, sorun kapımızı çalıncaya kadar harekete geçmemek gibi bir alışkanlık var.