Işın Tipi Duman Dedektörü

Işın tipi (bim) duman dedektör çalışma mantığı

Yangınlar can ve mal güvenliğimizi ciddi derecelerde tehlikeye düşüren olumsuz durumlardır. Müdahale zamanlaması ne kadar erken olursa, olumsuz etkilerinden daha az etkilenmekteyiz. Işın tipi duman dedektörü yangın ihbarında bulunan, yangın uygulama ekipmanlarından bir tanesidir. Yangın algılama bim dedektörü olarak da geçmektedir.

Fabrika, depo veya hangar gibi yüksek tavanlı yerlerde ışın tipi (bim) duman dedektörü kullanılır

Standart kullandığımız duman dedektörü modelinin yanı sıra ışın tipi duman dedektörleri farklı kullanım alanlarına sahiptir. Bunların başlıcaları fabrikalar, sinema salonu, hangar, depo gibi yerler örnek gösterilebilir. Işın tipi duman dedektörü yüksek tavanlı mekanlar için ideal olmakta, günümüzde şartlarında kanunen şart koşulmaktadır.

Işın tipi (bim) duman dedektörü iç ve dış yapısı

Çalışma prensibi açısından birbirini görmesi gereken karşılıklı iki mercek alıcı ve verici ilişkisine dayanarak çalışmaktadır. Verici (transmitter), alıcı (receiver) şeklinde birbirine karşılık gelmesi gereken iki modül yer almaktadır. Bu modüller aralarında haberleşerek anlaşmakta ve aralarına duman girdiğinde yangın alarmı vermektedir. Aralarındaki mesafe, 100 metreye kadar ulaşabilmekte. Yangın alarm merkezi paneline de entegre edilmesi gerekiyor. Şöyle ki eğer sizin normal duman algılayan dedektörleriniz ve yangın alarm paneli bulunuyor ise ışın tipi dedektör de ekleyebilirsiniz. Bölge sayısı kurtardığında, bu mümkündür.