Güvenlik Kamerası Lens Açıları

Güvenlik Kamerası Lens Açıları

Güvenlik Kamerası Lens Açıları

Kamera güvenlik sistemleri çerçevesinde, en önemli unsurlardan biri de mekanın genişlik ve yüksekliği ile doğru orantılı olması gereken güvenlik kamerası lens açıları olduğunu unutmayın.

KEYPORT güvenlik sistemlerinden, tüm okuyucularımıza merhaba diyerek başlamak istiyoruz. Bugünkü konumuzu seçerken hiç zorlanmadık çünkü gördük ki güvenlik kamerası taktıracak vatandaş, kendisine sunulan kamerayı tanımadan satın alıyor, para ödüyor. Yazımızı okuyan teknik, montaj ya da satış faaliyeti gösteren meslektaşlarımız şu şekilde de düşünüyor olabilir. – Yahu arkadaş müşteriye anlatsan ne olacak, çoğu kayıt cihazı faresini tutamıyor, anlatsak da anlamayacak, diyebilir. Bence yanlış.

En azından müşterinizin montajını yaptıracağı güvenlik kamerasının, öncesinde nereyi görüp nereyi göremeyeceği izah edilmelidir. Çok zor değil. Güvenlik kamerası lens açıları hesaplamaları belli olan lensleri mekana uyarlamak, birkaç küçük alan ölçümü ile doğru ve detaylı bilgileri müşterilerimize sunmak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz.

Güvenlik kamerası lens değerleri ile açılarının grafiği

güvenlik kamerası lens seçimi için sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz aşağıdaki görsel ile güvenlik kamerası lens çeşitleri bilgisi de edinmiş olacaksınız.

Güvenlik Kamerası Lens Açıları

Kamera sistemi içinde başrol oynar, güvenlik kameraları. Tabi kameranın kendi içinde bir başrol, yok değil. O da lens. Milimetre değeri ile açı özelliği edinen güvenlik kamerası lensleri, fabrika çıkışı esnasın genellikle üzerine yazılır. Böylece teknik personel kullanacağı alana göre kendisi ve müşterisi arasında, bir sır gibi kalacak hesaplamalar yapar. Axis marka Dünya’ca ünlü kamera sistemleri markasının, lens hesaplama programını inceleyebilirsiniz. Bu arada sır perdesinin çekildiği tek yer, gizli kamera sistemleridir. Onunda yasal bilgilendirmesini burada bulabilirsiniz. O ayrı konu.

Lens kelimesi fotoğrafçıların çok yabancı olmadığı kameranın bir parçası olduğu gibi, kendi hayatlarının da bir parçası halindedir. Çünkü resim, lens açısına göre yakalanır ya da yakalanamaz. Kameraların tam ortasında yani merkezinde bulunan bu parça tam olarak olarak ne işe yarıyor ?

Güvenlik kamerasında lens ne işe yarar ?

Kısaca ve açıkça bahsedecek olduğumuzda lens, elektronik olarak kendisi üzerinden geçiş yapan sinyallere görüntü netliği, göreceği alanın tam açısını, yaklaştırma/uzaklaştırma (Zoom+,-) ve keskinlik gibi özellikler ekler. Lenslerin, mm (milimetre) değeri ile bilindiğiniz belirtmiştik. Bu mm değerinin artması, açı değerinin azalması yani görüntüde dar bir açı oluşmasına neden olurken mm değerinin azalması ile görüntü geniş bir açı değeri kazanmış oluyor.

Güvenlik kamerası lens açıları

Güvenlik Kamerası Lens Açıları

Aşağıdaki resimde yer alan lens değerleri ile izleyeceğiniz mekanın görüntü açısı hesaplamalarını gerçekleştirebilirsiniz. Değişebilen odak ayarlı (Varifocal) lenslerin hareketli özelliği olduğunu düşünebilirsiniz. Böylece istenilen yakınlık/uzaklık değerlerine oranla netlik ayarları yapabilmektesiniz.

Son kullanıcı olarak tabir ettiğimiz değerli müşterilerimize kulak vermeli, iyi dinlemeliyiz. Çünkü güvenlik kamerasının montajını yapacağınız mekanı, en iyi bilen onlar. İstedikleri yönde bir proje çalışması çıkartmalı, özellikle lens hesaplamalarını daha teknik yapmalıyız. Aksi halde kulak vermediğiniz, kamera lens hesabını yapmadığınız bir kamera sisteminin görüntüsü müşterinizi memnun etmeyecektir.

4 Comments

 1. Evren Mart 14, 2016 at 9:17 pm

  Teşekkürler yararlı bir paylaşım çünkü lens ve açı oranı gözetilmeden, kamera seçimi yapılmamalı.

  Cevapla

 2. PASA KILIÇASLAN Aralık 19, 2016 at 7:37 am

  TEŞEKKÜRLER GERÇEKTEN YARARLI..

  Cevapla

 3. Nadir Puloğlu Nisan 17, 2021 at 3:04 am

  Gerçekten anlaşılır, doyurucu faydalı bir bilgi vermişsiniz. Tebrikker.

  Cevapla

 4. Ahmet Ağustos 9, 2021 at 12:32 pm

  Teşekkürler, çok ilginç bir makale! Geçenlerde CCTV tasarımı için çok ilginç bir program buldum https://www.jvsg.com/tr/ Güvenlik kamerası merceğinin görüş açılarını kolayca hesaplar. Bu arada, sıklıkla kullandığım ücretsiz bir lens hesaplayıcı da var.

  Cevapla