Ortam İzleme Sistemleri

Ortam izleme sistemleri konusuna özel, en güzel elektronik tabir; “üzerinden akım geçen tüm cihazlar, bozulmaya mahkumdur”.

ortam izleme sistemi img1

Sistem odası nedir, ne işe yarar ?

Sunucu odası, bilgi işlem odası olarak da tabir edilebilir. Sistem odası, bir işletme için beyin konumundadır. Çoğunlukla küçük odalar tercih edilir. Maliyeti ve teknolojisi yüksek cihazlar çalışır. Bu sayede işletmelerin, sunucu taraflı yönlendirilerek ağ sistemleri üzerinden veri akışı ve veri depolama görevleri işlenir. Kullanıcıların yani şirket çalışanlarının, hızlı ve güvenilir bir şekilde hareket etmesi sağlanır.

Ortam izleme sistemleri nedir ?

Sistem odası ortam izleme ile ekipmanların çevresel olumsuzluklardan doğabilecek etkenler önlenebilir. Bu yüzden kendi güvenliğini ve mevsimler değişikliklere karşı önlemlerini de almalı. Bu önlemler arasında rutubet, nem, sıcaklık, su baskını, elektriksel değerler, aydınlatma, titreşim, hareket, hava akışı ve kalitesi şeklinde olur. Algılayıcı (sensör) ve yazılım teknolojisi, bize tüm bu değerleri izleme, kaydetme, haber alma olanağı sağlıyor. Bu sayede erken müdahalede bulunabilir ve kolaylıkla periyodik takipte kalabiliyoruz. Örnek olarak böylece kesintisiz güç kaynağı (UPS), elektrik kesintisinde sunucu (server) ya da depolama aygıtı (storage) gibi cihazların enerji sorunu yaşamadığına emin olabilirsiniz.