kamera guvenlik teknolojileri

Kamera Güvenlik Teknolojileri -1

Kamera güvenlik teknolojileriBu yazımızda elektronik güvenlik sistemlerinin en önemli ve yaygın alanlarından kamera güvenlik teknolojileri, piyasada karşılaştığımız teknik terimlerin sizler tarafından kolay anlaşılabilmesi için halk dilimizdeki anlamlarını ve özellikle site, apartman, iş yeri, mağaza, depo, dükkan  ve evlerimizde kullanım durumlarında dikkat etmemiz gereken hususlar konusunda aydınlatmak amacıyla bilgi vereceğiz.

Teknolojinin gelişmesi, dünyada üretimin artması ve ulaşılabilirliğin kolaylaşması sonucu daha önce yüksek maliyetli olan güvenlik sistemleri ekipmanları oldukça yaygınlaşmıştır. Özellikle son 10 yıl içerisinde teknolojinin inanılmaz gelişimi, Çin faktörü sebebiyle üretimin ucuzlaması ile kamera sistemlerine sahip olmak herkes için kolay olmuştur.

Günümüzde kamera güvenlik teknolojileri yapısına göre 3 farklı ana yapıda bulunmaktadır.

Bunlar ;

1-Analog

2- IP (Internet Protocol)

ve son yıllarda yaygınlaşan

3- AHD ( Analog High Definition) sistemlerdir.

Analog kamera güvenlik teknolojileri çok uzun yıllar güncelliğini korumuş , düşük çözünürlüğe sahip ve artık üretimi kalkan sistemlerdir. Kamera güvenlik teknolojileri için, kaliteyi belirleyen en önemli özellik sensörün görüntü çözünürlüğüdür. En iyi ve kaliteli analog bir kameranın maksimum Wide D1 (960 x 576 yani 0,55 megapixel) sahip olduğunu düşünürsek ve günümüzde elimizdeki en ucuz telefonlarda dahi 5 Megapixel kameralar bulunduğunu hatırlarsak, analog kameraların sahip olduğu çözünürlükleri daha iyi anlamış oluruz.

Kamera güvenlik teknolojileri

IP tabanlı kamera sistemlerininse mazisinin analog sistemler kadar eski olmasına rağmen özellikle görüntü sensörlerinin üretiminde uzun bir süre yüksek maliyetler olması nedeniyle çözünürlük olarak VGA (640×480) kalitesinde çıkarıldığından , görüntü kalitesi olarak analog kameralara alternatif olmada zayıf kalmıştır. Çünkü maliyetleri analog sistemlere göre oldukça yüksek kalmışlardır.

Bunun yanında IP kamera güvenlik teknolojileri avantajı , tek kablo üzerinden birçok kamera görüntüsünün merkezi izleme / kayıt sistemine taşınabilmesidir. Bu özelliğinden dolayı IP kamera sistemleri geniş ve yaygın alanlarda çok sayıda kamera ihtiva eden projelerde daha doğru bir seçim olmaktadır. Ayrıca günümüzde IP kamera sistemleri 12 Megapixel’e varan çözünürlükleri , kolay yönetilebilir ve yapılandırılabilir özellikleriyle de avantaj sağlamaktadırlar.

Son yıllarda ortaya çıkmış ve en çok tercih edilen üçüncü teknoloji ise AHD ismini verdiğimiz sistemlerdir. IP kamera sistemlerinin uzun süre yüksek maliyetli ürünler olması , Analog sistemlerin uzun süre kendini aşamaması ve görüntü kalitesi olarak yetersiz kalması sonucu , oluşan taleplere bu dünyada bu üretimin büyük bölümünü sağlayan Çin menşeli firmaları bugün AHD ( Analog High Definition ) adını verdiğimiz yeni bir formatta sistemleri geliştirme ve üretmeye itmiştir.

AHD teknolojisi aslında TV yayınlarımızda kullanılmaya başlanan HD yayın teknolojisinin kablo üzerinden aktarımı diyebiliriz. AHD teknolojiye sahip kamera ve kayıt cihazları analog sistemlere yakın fiyatları ve kablo altyapısının analog sistemlerle uyumlu olması sebebiyle çok hızlı bir şekilde yayılarak şu anda en çok tercih edilen sistemler olma özelliğini kazanmıştır. AHD sistemler, analog sistemlerin terk edilmeye başlandığı, yerini kablo altyapısı farklı olan IP sistemlere bırakacağı öngörülen bir zamanda, tatmin edici görüntü kalitesi, fiyat avantajı ile küçük ve orta dereceli işletmeler, siteler, apartman, ev gibi yerlerde güvenlik kamerası ihtiyaçlarına cevap vermiştir.

AHD kamera sistemleri şu anda 3 farklı çözünürlükte üretilmektedir.

Bunlar ;

  • a) 720P ( 1280 x 720 / 1 Megapixel )
  • b) 960P ( 1280 x 960 / 1.3 Megapixel )
  • c) 1080P (1920 x 1080 / 2 Megapixel )

Bu haliyle en düşük çözünürlüğe sahip AHD kameranın ( 1 Megapixel ), analog kameradan ( 0,55 megapixel) yaklaşık 2 kat daha yüksek ayrıntı vereceğini anlayabiliriz. 1080P yani 2 megapixel çözünürlükteki bir AHD kamera ise analog kameraya göre görüntüde yaklaşık 4 kat daha fazla ayrıntı anlamına gelmektedir. Elbette bunda kullandığınız kamera ve lensinin kalitesi de etkilidir. Kaliteyi kısaca şöyle açıklayalım. Kameraların üzerinde görüntüyü sağlayan çapı 5 kuruş madeni para kadar olmayan, kare bir sensör bulunur. Bu sensörü insanların gözlerindeki göz bebeği olarak düşünebiliriz.

Kamera güvenlik teknolojileri

Bir insanın gözü sağlıklı olmadığında, nasıl uzak veya yakını net göremez ise kamera görüntü sensörleri kalitesiz olması halinde net ve keskin görüntüler veremeyecektir. AHD sistemleri dünyada Çin menşeli firmalar ilk olarak ortaya koyduğundan bu konuda iki büyük Çin menşeli firma bu yayın formatı için kendilerine özel isim tescil etmişlerdir. Bunlar dünyada OEM ve markalı üretimlerde Dahua firmasınca üretilen HD-CVI ve Hikvision tarafından üretilmiş olan HD-TVI teknolojileridir. Bu teknolojiler (AHD / HD-CVI / HD-TVI) teknik olarak birbirinin aynı çözünürlüğe sahip olsa da görüntüyü kablo üzerinden iletirken kullandıkları sıkıştırma frekans ve kodlamaları farklı olduğundan , bir birileriyle uyumsuzdur. Yani burada alınacak sistem AHD ise kayıt cihazı ve kameralar da AHD format yayın iletmelidir. Diğer format ürünlerde de aynı format kayıt cihazı ve kameralar tercih edilmelidir.

AHD kamera sistemleri önümüzdeki yıllarda yerini şu an pahalı olan Ultra HD sistemlere bırakarak, IP tabanlı sistemlere alternatif olmayı sürdürecektir.

1 Comment

  1. Nesil Bey Eylül 5, 2017 at 9:20 am

    Güvenlik sistemleri denince kamera, kamera sistemleri denince İGG Haikon Kamera Sistemleri diyebiliriz.

    Cevapla

YORUMLARI ALALIM