Kaliteli Kamera Sistemleri

Kaliteli Kamera Sistemleri

Kalite kavramı, kişiden kişiye değişebilir. Kalitenin baz alınması neticesinde, kusursuz çalışan ve hoş tasarımı bulunan ürünler, cihazlar ya da nesneler sunulur ortaya. Maddeyi tanımak, kendi mekaniksel tekniğini kullanmak, çalışma esasının sorunsuz ve saat gibi edasında olduğu her şey “kaliteli” sıfatını önüne almayı hak eder. Kaliteli ürün, sağlam ürün özellikleri kullanıcı / tüketici uzun vadelerde arıza yüzü görmeden ve aksaklıklar yaşamadan rahatlıkla o cihazı ya da ürünü kullanmasını sağlayabilmektir. Böylece alan memnun, satan memnun döngüsü sürdürülür.

Elektronik güvenlik hizmetleri kapsamında da kalite kavramı, büyük önem taşır. Düşünün ki alarm dış sireni, basit bir malzeme ve kalitesiz bir şekilde kurulmuş. Alarm anında, kolaylıkla devre dışı edilebiliyor. Burada kaliteden yoksun, ismi cismi belirsiz bir alarm sistemini kullanmak yerine rottweiler cinsi bir köpek beslemenizi tavsiye edebiliriz ancak. Çünkü köpek, daha caydırıcı olacaktır. Kalite çerçevesinde bir elektronik güvenlik ürünü akıl dolu bir yazılıma (programlama özelliklerine), pratik kullanım ve güçlü parola korumalarına, sağlam malzemelerden üretilmiş parçalara sahip olmalıdır. Gelelim konumuzun başlığına, kaliteli kamera sistemlerine. Kamera güvenlik sistemleri, kalitesini şu şekilde yansıtabilir. Öncelikle ve de özellikle bilinen, güçlü bir marka altında olmalı. Her önümüze gelen kamera ve kamera sistemi cihazlarına, ödün vermemeli. Görüntüsü ve kendi iç teknolojisi çok gerilerde değil, ileri düzey teknolojik özellikleri barındırmalıdır. Canlı, detay veren ve yüksek çözünürlükte cam misali görüntüler sunmalıdır. IP kameralar, kaliteli kamera sistemleri için en güzel örnek sayılabilir.

Güvenlik kameralarının yaşanan suç hadiselerini aydınlatmak ve faili tanımak adına büyük önem taşıdığı konusu tartışmaya açılamaz. Yalnız şu da var ki, her kamera sistemi ile olaylar aydınlatılamıyor. Sebebi ise suçu ve suçluyu tanıyabilecek görüntü kalitesi çözünürlüğüne sahip olmamaktan geçiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde mağaza, dükkan, otopark gibi işletmeler ile birlikte, apartmanlarda ve okullarda birçok yöneticinin kamera sistemleri tarafından başı dertte. Yeterli ölçüde canlı ve detay sunan görüntüleri olmadığından ötürü, kamera güvenlik sistemlerini daha kaliteli kamera sistemleri ile değiştirmek durumundalar.

Analog kamera sistemleri kendi çapında ve seviyesinde çok fazla kaliteli bulunmayabilir. 600, 700 ya da 720 TVL çözünürlükleri yanı sıra IP kamera sistemi ile mega pixel ölçülerde görüntü kalitesi elde edilir. Bilgi olarak sunmak gerekirse analog kameraların daha yüksek çözünürlük ve IP kamera düzeyinde görüntü kalitesini AHD kameralar ile elde edebiliyorsunuz. AHD kamera sistemleri bir bakıma analog kameraların daha gelişmiş ve ileri teknoloji katılmış halidir, diyebiliriz.

Kaliteli Kamera Sistemleri

3 Comments

 1. Mehmet KARA Nisan 7, 2015 at 1:20 pm

  Kameranın kalitesi ile fiyatının eşit olmadığı, hatta kesinlikle uyum sağlamadığı bir ortamda yaşıyoruz. İş yerimizde, evimizde, mağaza ya da depomuzda kullanılacak güvenlik kameralarının ne gibi özellikleri bulunuyor ? Görüntü çözünürlüğü, görüş açısı, kayıt süresi, uzak izlemeleri ve kayıt oynatma kolaylığı gibi özelliklerini ne kadar biliyoruz ? Sanırım bunun için, önce canımızın yanması gerekecek. Kalitesiz bir kamera sistemi sonrasında, aklımızın başımıza gelmesine gerek yok.

  Cevapla

 2. Konyalı Nisan 9, 2015 at 8:53 am

  Güzel bir makale olmuş hocam emeğinize sağlık. Umarız ki tüm son kullanıcılar, yazdıklarınıza doğru bir yön çizerler. Bilinçli olmak zorunda olduğumuzu da anlarlar.

  Cevapla

 3. Karaca Haziran 9, 2016 at 8:46 am

  Ülkemizde güvenlik kamerası konusu pek bilinmeyen ancak insanlarımızın ilgi duyduğu ve Türkiye’de yerleşmekte olan bu teknolojiyi pek tanımıyoruz. İyisi olsun kaliteli olsun mantığı var, fakat kullanılan kameraların özelliklerinin bilinmesi muhtemelen servisleri dışında kişiler tarafından bilinmiyor, yabancı video sitelerinde bu tür kamera tanıtımları mevcut onlarla karşılaştırma yapıldığında büyük hatalar yaptığımızı anlıyoruz. Ayna gibi bir görüntü alıyor videoda insan kendi kendine soruyor bu kadar para yatırmış ve sistem kurmuşken bizim sistem niye bu kadar iyi değil diye sormadan edemiyor bundan dolayı kamera işiyle uğraşan, kamera satışı yapan firmaların veya satış yerlerinin ön bilgi verici videolar yayınlaması kullanıcıya bu tercihleri bu seçenekleri, vermesi gerekir. Kullanıcı kendisine sunulan seçeneklerden illaki birini tercih edecektir,bu kamera iyidir demenin bir mantığı yok kurulu sistemlerin nasıl performanslarının olduğunun mutlaka kullanıcıya verilmesi izlettirilmesi yönlendirilmesi bilgi verilmesi gerekir.değerinin çok üzerinde maliyetle kurulan sistemlerin bir işe yaramadığı istenilen performansı vermediği görülüyor. Bundan dolayı firmalara büyük iş düşüyor. Para kazanma mantığını bir yere kadar anlayabilirim ama mühim olan müşteri memnuniyeti değil midir ? Müşteri memnun kalmadıktan sonra firma para kazanmış ne önemi var ki.

  Cevapla

YORUMLARI ALALIM