Sağlam Su Geçirmez Güvenlik Kamerası

1- Kamera Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Kamera Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Peki, kamera sistemimizi yenilemek istiyoruz, Hangi kamera sistemini tercih etmeliyiz, kamera sistemi alırken nelere dikkat etmeli ?

Ya da yeni bir yer için altyapısı dahil kamera sistemi kurulacak… Hangi kamera sistemi avantajlıdır.

Şimdi bunlara kısaca değinelim

Şayet analog sisteme sahip bir yerden bahsediyor ve sistem yükseltilmesi, daha yüksek çözünürlükte kameralara geçiş yapılması söz konusu ise AHD tabanlı sistemler ilk tercih edilecek ürünler olmalıdır. Site, Apartman , küçük ölçekli işletmeler ve ev gibi bireysel kamera sistemleri için hem ekonomik olması hem de tatmin edici görüntü sağlayabilmesi tercih edilmesinde yeterli sebeplerdir.

AHD sistemler görüntü iletiminde, Analog kamera sistemleriyle aynı altyapıyı kullanmaktadır. ( Koaksiyel anten kablosu ). Bu nedenle mevcutta analog sisteme sahip kişiler AHD sistemine sadece AHD kayıt cihazı ve kameralar satın alma yoluyla sahip olabilmektedir.

Kablo altyapısı değişmeyeceğinden kablo ve alt yapı işçiliği gibi önemli maliyetlerden kurtulacaktır. Mevcutta herhangi bir sistemi bulunmayan yerler ise kamera sayısına ve yerleşim yerlerine göre AHD veya alternatif ağ tabanlı IP kamera sistemleri tercih edebilirler. Burada her iki sistemin maliyet analizi ve geleceğe dönük yapı avantajını doğru karşılaştırarak seçim yapmak gerekir.

Kamera sayısı düşük ve kamera başına kablo mesafeleri kısa ise AHD sistemler yine daha ekonomik tercih olacaktır. Bununla birlikte geniş bir alana yayılmış çok sayıda kameradan oluşacak yeni bir sistem kurulurken IP tabanlı sistemler, ciddi bir tercih olarak düşünülmelidir. Kamera sistemi alırken nelere dikkat etmeli diye düşündüğümüzde, bizlere yardımcı olacaktır.

Hatta ilk fiyat belirlemede IP sistemler karşılanabilecek belli bir fiyat yüksekliğinde olsa dahi ileride size sağlayacağı avantajları sebebiyle tercih edilmelidirler. IP tabanlı sistemin, bu avantajlarını çok kısaca bahsedelim.

Kamera Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Kamera Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

AHD sistemler şu an için en fazla 2 megapixel çözünürlüğe ulaşmaktadır, bu nedenle 2 megapixelin daha üzerinde bir görüntü kalitesini bu sistemde alamıyoruz. Şu an Ultra HD olarak yine koaksiyel kablo üzerinden görüntü verebilen U-AHD kameralar oldukça yüksek fiyatları nedeniyle ve görüntü iletiminde yüksek kalitede kablo ihtiyacı, buna rağmen görüntüyü uzun mesafeye gönderememesi nedeniyle kısa zaman içerisinde yaygınlaşması beklenmiyor.

Ultra AHD kameralar 4-8 ve 12 megapixel çözünürlükte olacaktır. Fakat IP sistemde 1 megapixel den başlayan ve 12 megapixel e kadar geniş çözünürlük desteğine sahip kameralar mevcuttur. IP sistemlerde kayıt cihazınız desteklediği müddetçe istediğiniz an kameranızı yüksek çözünürlükteki bir başka IP kamera ile değiştirerek daha yüksek kalitede görüntüler elde edebilirsiniz.

Ayrıca bir IP sisteminiz varsa, ileride sisteme ilave yapmak istediğiniz kamera veya kameralar için sistemin merkezine kadar kablo çekilmesi gerekmemektedir. Bu avantaj kablo ve altyapı işçiliğinde büyük maliyet avantajları sağlamaktadır. İlave etmek istediğiniz kameraya en yakın mevcut IP kamera kablosu üzerinden basit bir Switch kullanarak görüntüyü merkeze iletmek mümkündür.

IP kameralar Cat5/Cat6/Cat7 adını verdiğimiz internet kabloları ile çalışmaktadır. Tek bir Cat kablo ile 1.3 MP çözünürlükte en az 8 adet kamera görüntüsünü Full Frame taşımak mümkündür. Gigabit Cat kablo / Fiber kablo ve switch ile bu yüzlerle ifade edebileceğimiz kamera sayısına ulaşır.

AHD sistemlerde ise ilave etmek istediğimiz her kamera için merkeze kadar ayrı kablo çekilmesi gerektiğinden çoğu zaman kamera maliyetinden kat ve kat kablo / altyapı maliyetleri tutabilecektir. Bu sebeple özellikle altyapısı yeni yapılacak yerler için AHD veya IP tabanlı sistemlerinden hangisinin daha avantajlı olacağı konusunda mutlaka bir güvenlik sistemleri uzmanından destek almanızı önermekteyiz.

IP sistemlerin avantajlarından biriside tek başına kamera ve kayıt cihazı gibi çalışabiliyor olmasıdır. Bu özellikle belli bir nokta için tek veya iki adet kamera ihtiyacı olan lokasyonlar için maliyet ve kolay kurulum avantajı içermektedir.

IP kameralar, doğrudan internete bağlanabilmektedir. Üzerinde Micro SD hafıza kartı takıldığı için kayıt cihazı gibi çalışabilmekte ve kayıtları izleme imkanı vermektedir. Hem görüntüyü hemde sesi aynı anda entegre kayıt edebildiğinden ev bakıcı takip olmak üzere, tek kameralı analog sistemlerde kullanılması gereken kayıt cihazı ve depolama aygıtı (HDD) ihtiyacını ortadan kaldırdığından tercih edilebilir.

Sağlam Su Geçirmez Güvenlik Kamerası

Teknik olarak verdiğimiz bilgilerin yanı sıra marka seçimi de kamera sistemleri için önemli rol oynayan bir etken olmuştur. Kaldı ki 100 ‘ü aşkın kendince marka verilmiş güvenlik kameralarına rastlamak mümkün. Tercih edilmesi gereken ise Dünya markası ürünler olmalı, güvenilir mekanları güvenli markalar ile aklınız arkada kalmadan kullanmalısınız.

Güvenlik teknolojileri şirketi olarak tavsiyemiz, kullanmakta olduğumuz bir marka olan Haikon kamera ürünleri olacaktır. Gerek yazılım ve gerekse donanımsal anlamda ürünlerinin kalitesi ortada bir markadır. Sizi yormayacak, pratik anlamda kullanımınıza sunulacak Haikon ahd ya da ip kameraları rahatlıkla ve uzun yıllar kullanılabilmektedir.

82 / 100

1 Comment

  1. Titan Güvenlik Temmuz 24, 2017 at 4:48 pm

    Güzel bir yazı olmuş. Gerçekten önemli konular bunlar. İyi çalışmalar, dileriz.

    Cevapla

YORUMLARI ALALIM