Müşteri Ziyaretlerinde Dikkat Edilecek 8 Madde

Ev Güvenlik Sistemleri Keşif Ziyareti

Ev Güvenlik Sistemleri Keşif Ziyareti

Müşteri ziyaretlerinde dikkat edilecek 8 madde yazımızı okumadan, ev ve iş yeri güvenlik sistemleri ihtiyaçları duyan yerleri ziyaret etmezseniz iyi olur. Çünkü bu makale ile daha uyumlu ve üslubunda bir ziyaret gerçekleştireceğinize emin olabilirsiniz.

Aranızda, zayıf akım güvenlik sektöründe olanlar ya da olmayanlar yani son kullanıcılar da yer alıyordur. Evet siz son kullanıcılar. Bu yazı, sizleri keşif amaçlı ziyaret edecek olan güvenlik sistemleri satış ya da teknik uzmanları için hazırlanmıştır. Firma ya da ev olması fark etmiyor. Neticede üsluba uygun, aykırı konuşma ve hareketlerden kaçınan bir tutum izlemekte fayda görüyoruz. Şimdi bu 10 madde nelermiş, kısaca bir mercek altına alalım.

ZAMAN & RANDEVU

Zamanlamanıza dikkat ederek en az 15 dakika öncesinde, keşfin yapılacağı mekanda olmanızı tavsiye ederiz. Üstelik bu arada sistemin kurulması istenilen yer hakkında ön izleme yapmış olacak ve müşteriniz ile görüşmeye başlamadan aklınızda birkaç cümle kendiliğinden toparlanacaktır. Randevu zamanından birkaç saat önce de kendisine doğru yola çıkacağınızı da mutlaka haber vermelisiniz. Aksi halde, müşterinizin ani gelişen bir durumu ile müsait olma derecesi tersine dönecektir.

DIŞ GÖRÜNÜM

Ev ya da iş yeri güvenlik sistemleri için keşif yapmak basittir. Önemli olan kendi hakkınızda müşteri taraflı oluşturduğunuz algıdır. Bunların başında saç sakal, kılık kıyafet gelebilir. Ev kullanıcı ziyaret edecekseniz, eve ayakkabınıza galoş geçirerek girebilirsiniz. Müşterinizin, hoşuna gidecek bir davranış olacağı aşikar.

TANIŞMA

Müşterinin sakalı varsa selamun aleyküm yoksa merhaba mantığı yanlış. Hatta iki yüzlülük anlamına gelir. Kısaca bir ilk tanışma faslına, aşağıda sizler için yer vermek istedim.

– İyi çalışmalar, (hafif bir gülümseme eşliğinde olmalı) Keyport Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Arif, Nasılsınız ?

– Teşekkürler Arif Bey.

SATIŞ & TEKNİK DONANIM

İşinizi alacak olan kimsede lazer metre, katalog, kartvizit, hesap makinesi, kalem ve ajanda gibi donanımların yanında yer alması neden hoşunuza gitmesin. Tablet ya da tablet PC ‘ler ile müşteri ziyaretleri yapılması da mantıklıdır. Nedeni ise teknoloji eşliğinde elektronik güvenlik sistemleri kurulumu yapmaktayız. Bu sebeple teknoloji, her sektörde olduğu gibi güvenlik sistemleri alanında etkin olarak kullanılmalı.

DEMO ARAÇ & GEREÇLERİ

Her güvenlik sistemleri firmasında olduğu gibi söz gelimi kamera sistemi için gideceğiniz müşterileriniz olabiliyor. Bütçe durumunu gözeterek müşterinize analog, HD ya da IP kamera sistemleri alternatiflerinden ve fiyatlarından bahsedebilirsiniz. Bu arada müşteri sizden küçük bir demo talebinde de bulunabilir. Bu istek karşısında, aracınızdan gerekli cihazları getirmeli ve görüntü çözünürlükleri gözetilerek demo yapmalısınız. Demo esnasında kuracağınız cümleleri iyi seçmeli, müşteriyi boğacak teknik terimleri çok fazla kullanmamalısınız. Mümkün oldukça yüzeysel ve sistemden karşınızdakinin anlayacağı dilden bahsetmelisiniz.

KEŞİF PLANI

Açık alan ya da kapalı alan için keşif yapılırken kullanılacak ürünlerin nokta atışı o alan için kullanılacağından emin olarak ürün model ve bilgisi not ediniz. Yine kamera sistemi için örnek verecek olduğumuzda her alan için aynı lens ve görüntü çözünürlüğünde güvenlik kamerası verilmemeli. Koridor boyu için 6 mm lens tercih etmeli, geniş alanlara özel 100 dereceye yakın bir görüş açısı sunan 2.8 mm lens özelliği kameralar sunulmalıdır. Kısacası daha teknik ve detay sunan bir keşif yapılmalıdır. Ortalama hesaplanacak olan kablo metrajı yanınızda var ise lazer metre ile alınarak not edilebilir.

SİSTEM & FİYATLANDIRMA

Müşterinize kurgulamış olduğunuz sistemin, fiyatı ile doğru orantılı olmasına özen gösteriniz. Tabi bunun önceliğinde gelen büyük bir soru var ! Kurguladığım sistem, gerçekten bu mekana uygun mu ? Bu gibi durumlarda bir kaç adım geri çekilerek, keşif esnasında neler görüldüğüne ve konuşulduğuna bir kez daha göz atmak gerekir. Eğer yanlış bir takım kararlar üzerinde durulmuş ise düzeltme yapılarak müşteriye dönüş yapılabilir. Aksi halde, başka bir fırsatınız olmayabilir.

KURUMSAL DİYALOG TEKNİKLERİ

Kurumsal kurum teriminden kasıt sistem ve düzen, disiplin ve eğitim kavramlarını içinde barındırıyor olmasıdır. Kurumsal bir görüşme dendiğinde akla gelen ilk şey müşteriye ‘sen‘ diye hitap etmemektir. Mümkün olabildiğince gereksiz konuşmalardan kaçınmalı, müşterinizin soru işaretlerini kısa kısa cevaplamaya çalışmalısınız. Özellikle işini yaptıracak biri karşısında, sık sık espri yapmaya çalışmayın. Ciddiyeti elden bırakmadan, arada bazı gülümsemeler olabilir. Normaldir.

72 / 100

YORUMLARI ALALIM